Do picia

Ocet jabłkowy

Składniki:

1 kg jabłek
1,25 litra wody
10 dag miodu naturalnego lub cukru (najlepiej nieoczyszczonego)

Wykonanie:

Jabłka bez gniazd nasiennych pokrój wraz ze skórką na małe kawałki (lepiej jest usunąć gniazda nasienne, gdyż sprawiają, że ocet mętnieje), można też użyć skórki z jabłek i włóż do szklanego słoja. Zalej przegotowaną, chłodną i osłodzoną wodą. Przykryj gęstą ściereczką, ściśle obwiąż i pozostaw w ciepłym i ciemnym miejscu na 4 tygodnie. Od czasu do czasu mieszaj drewnianą łyżką, a kiedy przestanie się pienić, fermentacja dobiegnie końca, przelej przez lejek wyłożony gazą do szczelnie zakręcanych butelek i odstaw najlepiej w chłodne miejsce.

Ocet jabłkowy nie psuje się, bo sam w sobie jest konserwantem.
Uwaga:

Jeżeli podczas fermentacji pojawi się pleśń, zawartość słoja należy wylać. Przy wszystkich procesach fermentacyjnych należy zachować higienę. Słój musi być wyparzony wrzątkiem, łyżka do mieszania wyparzona wrzątkiem, butelki do których przelewamy gotowy ocet wyparzone wrzątkiem.

Proces fermentacji można nieco przyspieszyć dodając do nastawu parę łyżek octu jabłkowego. Jeśli macie w domu resztkę octu jabłkowego naturalnie fermentowanego, to śmiało można go dodać.

Ile i jak pić oraz zastosowanie kwasu jabłkowego znajdziesz tutaj  i tutaj ?

1 komentarz

  • Dr Jarvis twierdzil, ze ocet jablkowy oczyszcza i regeneruje komorki, dziala przeciwbolowo na stawy i miesnie, rozpuszcza zlogi wapnia w tetnicach, oczyszcza nerki i pecherz Ale choc srodki tego typu nadal zalecanie sa przez niektorych, to nie maja one zadnych podstaw naukowych. A juz na pewno nie ma mozliwosci rozpuszczania zlogow wapnia w tetnicach ani przemieszczania sie i oddzialywania na komorki, nerki czy stawy.