5 Przemian

Potrójny ogrzewacz

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej ciało ludzkie dzieli się na trzy części i każda z nich pełni określoną i ważną funkcję. Te trzy części tułowia i  odpowiadające im trzy funkcje organizmu nazywa się Potrójnym Ogrzewaczem.

Każda część ciała jest rozważana jako potrójna struktura: tułów dzieli się na trzy poziomy: klatkę piersiową, nadbrzusze i  podbrzusze. Dla prawidłowego rozwoju potrzebne jest właściwe działanie wszystkich trzech części.

Klatka piersiowa zawiera płuca i  serce, narządy pracujące rytmicznie, co przypomina obroty ciał niebieskich: odpowiada więc niebu.

Nadbrzusze, to część tułowia leżąca między pępkiem i  klatką piersiową, tworzy poziom pośredni i  zawiera narządy, które przekształcają i  segregują pokarmy.

Podbrzusze jest częścią tułowia leżącą pod pępkiem, odpowiadającą ziemi: zawiera narządy oczyszczająco-usuwające (pęcherz i  okrężnica), które zwracają do ziemi (na powierzchnię) składniki nieprzyswajalne, które potem ziemia odzyskuje.

Jest to model w medycynie chińskiej, za pomocą którego objaśnia się wiele funkcji organizmu, a przede wszystkim jego gospodarkę wodną i cieplną. Model ten daje odpowiedź na pytanie z jakich źródeł organizm czerpie energię Czi. Poniższy opis funkcji Potrójnego Ogrzewacza przedstawia w bardzo prosty sposób istotę i wagę ciepła i energii w naszym organizmie. 

Górny ogrzewacz

To część ciała od splotu słonecznego do szyi i ramion. Tu energia pobierana jest z powietrza. Należą do niego płuca i serce. Śledziona przekazuje esencję i Czi do płuc. Tutaj energia z pożywienia łączy się z energią z powietrza. Gdy nasz oddech jest właściwy, głęboki, gdy oddychamy czystym powietrzem, dostarczamy ciału odpowiednią ilość i jakość energii. Właściwa postawa i odpowiednia ilość ruchu również przyczyniają się do napełniania nas energią. Źle funkcjonujący środkowy ogrzewacz daje niedobory energii w górnym ogrzewaczu, co ujawnia się chorobami płuc i serca.

Sprawność górnego ogrzewacza to dobrze funkcjonujące serce i układ krążenia.
Środkowy ogrzewacz

To część ciała od pępka do splotu słonecznego. Tu energia pobierana jest z pożywienia. Należą do niego narządy odpowiedzialne za trawienie pożywienia i przekazywanie esencji i energii. Są to żołądek i śledziona. Tutaj najważniejszym narządem jest żołądek, gdyż jego aktywność i sprawność decyduje, czy właściwa ilość i jakość energii zostanie przekazana śledzionie, która przetworzy ją w esencję i płyny wewnętrzne, a następnie przekaże płucom. Gdy żołądek i śledziona źle funkcjonują i nie pobierają energii z pożywienia, środkowy ogrzewacz nie spełnia swej funkcji. Żołądek tylko wtedy właściwie pracuje, gdy jest ciepły. Tylko wtedy przekazuje energię śledzionie i podtrzymuje życie.

Dolny ogrzewacz

To część ciała od pępka w dół. Znajdują się tutaj dwie pierwotne energie, które łączą się z energią środkowego i górnego ogrzewacza. Dolny ogrzewacz to przede wszystkim nerki. Pełni funkcję podtrzymywania naszej energii życiowej, jest „paleniskiem podgrzewającym kocioł”, w którym przetwarza się energię w materię i materię w energię, dzięki czemu nasz metabolizm jest prawidłowy.

Przyczyną 90% wszystkich naszych schorzeń są zimne:  żołądek i śledziona, czyli niesprawny środkowy ogrzewacz.
Organizm zaopatruje się z dwóch centralnych źródeł energii:
 • Czi przedurodzeniowego (energia rodziców i makrokosmosu),
 • Czi pourodzeniowego.

Czi przedurodzeniowe, w dolnym ogrzewaczu, w nerkach, jest podstawą życia. Długość życia zależy od ilości tej energii. Naszym zadaniem jest chronienie i oszczędzanie tej energii. Możemy to uczynić poprzez właściwe oddychanie, odżywianie i odpowiedni tryb życia. Gdy tego nie robimy, nasza energia życiowa szybko się wyczerpuje.

Czi pourodzeniowe jest wytwarzane w środkowym i górnym ogrzewaczu z pokarmu i powietrza, którą organizm zamienia w różne rodzaje Czi, krew, soki i inne potrzebne mu substancje. Im więcej Czi pourodzeniowego zostaje wytworzone, tym mniej zużywa się Czi przedurodzeniowego. Jeśli organizm jest narażony na negatywne wpływy takie jak: zanieczyszczone powietrze, niewłaściwe odżywianie, narkotyki, choroba, stres produkuje niewiele Czi pourodzeniowego, to sięga wówczas  do rezerw, czyli Czi przeurodzeniowego.

 

Dbając o prawidłowe działanie wszystkich trzech ogrzewaczy możemy zapewnić prawidłową ochronę energii życiowej oraz zapewnić sobie zdrowie.

1 komentarz

 • Nie mogę spać w godź 23-3
  Zawsze jest wybudzenie i bardzo trudne do opisania stan, jakby zatrzymywalo się krążenie wszystkomrowi granica tracenia przytomności, musze głęboko oddychać bardzo długo przy otwartymoknie.
  Dlatego niespie w tym czasie by uniknąć tej walki.
  Dopiero o 3 idegdy już czuje się normalnie.
  Ale gdy siedzę i czekam na godz 3 tez jakbym miał bardzo ciężka hipoglikemie takie uczucie nuedocuirzenia, ostatnio prawie tracilem świadomość pomogły banany z miodem. Cukier mam w normie.
  Zaczęło się 10 lat temu od głodu po posiłku, później po posilku byla sennosc i otepienie umyslowe.
  Czy to problem zglukagonem czy chora watroba?

Pozostaw komentarz