5 Przemian

Pory roku a odżywianie według 5 Przemian

Styl życia zgodny z porami roku jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jednym z podstawowych warunków zachowania siły życiowej i zapobiegania chorobom.

Nasz sposób życia i odżywiania najlepiej służy zdrowiu, kiedy przyporządkowany jest cyklom pór roku. Natura sama wyznacza rytm, którego powinniśmy się trzymać. Wiosna to czas na odtrucie i oczyszczenie organizmu, odradzamy się razem z przyrodą, lato gdy jest gorąco, stosujemy potrawy lekko ochładzające, to czas wzmożonej aktywności, jesień to czas gromadzenia energii i przystosowania się do zimy, która jest porą odpoczynku w przyrodzie, jak również okresem większego wytchnienia dla nas.

Nie można zachować równowagi i zdrowia, odżywiając się identycznie przez cały rok. Równowaga energetyczna to podstawowy element w medycynie chińskiej, gdyż zapewnia zdrowie ciała i ducha.

Życie na przekór porom roku to trwonienie własnej energii. Wynika to ze ścisłej zależności między temperaturą otoczenia, a utrzymaniem ciepła wewnątrz organizmu, niezbędnego do procesu trawienia i wszystkich funkcji życiowych. Na przykład objadanie się bananami, owocami cytrusowymi, jogurtami, surówkami, lodami zimą powoduje, że jesteśmy coraz bardziej słabi. Widać to najlepiej na rokrocznie powiększającej się liczbie alergików, niemowląt z chorobami skóry, astmą, wiecznie smarkających, zaziębionych. Stan zdrowia naszych dzieci najbardziej pokazuje nam błędy jakie popełniamy.

Jedną z ważniejszych zasad zachowania zdrowia jest spożywanie produktów w określonej porze i sezonie, w którym one dorastają i dojrzewają, najlepiej z najbliższego otoczenia człowieka.

Wyznaczanie pór roku

Kalendarz chiński i tybetański jest kalendarzem księżycowym. Początek roku nie jest wyznaczony stałą datą, ale przypada na drugi nów po przesileniu zimowym. Najczęściej wypada to w lutym lub marcu. Jedna pora roku w kalendarzu chińskim liczy około 72 dni. Na przykład lato 36 dni przed i 36 dni po przesileniu letnim (21 czerwca), wiosna 36 dni przed i 36 dni po równonocy wiosennej (21 marca). Podobnie jest z innymi porami roku. Element Ziemi rządzi czterema 18 dniowymi okresami przejściowymi pomiędzy pozostałymi porami roku. W diagnostyce trzeba jednak zwracać uwagę na faktycznie panującą temperaturę, pory roku nie zawsze zaczynają się równo z kalendarzem.

Kilka razy w roku wraz ze zmianą pór zmieniają się potrzeby organizmu ludzkiego, który dopasowując się do przeobrażeń w przyrodzie, sam sygnalizuje konieczność odmiany. Apetyt na sezonowe produkty to znak przystosowania do danej pory roku.

Podczas kolejnych pór roku maksimum energii zasila kluczowe organy naszego ciała i dlatego są one ściśle związane z daną porą roku i właściwą dla niej Przemianą.

Wiosna (Przemiana Drzewa) – to maksimum energetyczne wątroby i woreczka żółciowego.
Lato (Przemiana Ognia) – to maksimum energetyczne serca i jelita cienkiego.
Późne czy też babie lato (Przemiana Ziemi) – to maksimum energetyczne śledziony – trzustki – żołądka.
Jesień (Przemiana Metalu) – to maksimum energetyczne płuc i jelita grubego.
Zima (Przemiana Wody) – to maksimum energetyczne nerek i pęcherza moczowego.

Pory roku związane są z zaostrzeniem dolegliwości w obrębie organów znajdujących się w energetycznym maksimum. Wiosną mogą wzmóc się na przykład dolegliwości wątroby, jesienią płuc lub jelit, a zimą nerek. Oddziałując na osłabiony narząd odpowiednim pożywieniem z Przemiany, z którą jest bezpośrednio związany, możemy go wzmacniać. Nie znaczy to jednak, że w określonej porze roku mamy jadać wyłącznie produkty z odpowiadającej jej Przemiany.

2 komentarze

  • Chinska filozofia zdominowana przez idee harmonii czlowieka z natura jest w dalekowschodniej kulturze glowna zasada porzadkujaca ludzkie zycie. Stanowi rowniez glowna os w kuchni Pieciu Przemian, w ktorej sposob odzywiania podporzadkowany jest cyklom por roku. Kazda pora roku niesie ze soba zmiany – wiosna to czas odrodzenia, lato to czas wzmozonej aktywnosci, jesien przynosi nam chwile rownowagi, a zima jest momentem odpoczynku zarowno dla przyrody jak i dla czlowieka.

Pozostaw komentarz