Całkowita odnowa organizmu

Oczyszczanie wątroby, woreczka żółciowego – najefektywniejsza metoda

Kamienie żółciowe z wątroby

Istnieją tysiące chorób, ale zdrowie jest tylko jedno.

L. Bernes

Krótka historia – jak zmądrzałam

Przez wiele lat nie zastanawiałam się co jem, ile i kiedy. Ta beztroska doprowadziła mnie do problemów najpierw z kamieniami w nerce, później wyhodowałam sobie kamyk w woreczku żółciowym. Zmieniłam całkowicie sposób odżywiania, mniej mięsa więcej warzyw i owoców. Kamieni w nerce się pozbyłam, ale kamień w woreczku siedział. Kamyk rósł powoli mimo stosowania różnych długotrwałych mikstur ziołowych. Może nie trafiłam na odpowiednie?

Przeczytałam wiele książek na ten temat i zabrałam się do oczyszczenia mojego ciała z tego paskudnego balastu. Oczywiście wiele osób straszyło mnie zaczopowaniem przewodów w czasie oczyszczania z kamieni, dlatego przygotowałam się do tego również psychicznie. W tej chwili jestem przed trzecim oczyszczaniem wątroby i woreczka żółciowego i można powiedzieć, że jestem fanką tego sposobu. Nie ma lepszego, skuteczniejszego pozbycia się kamieni znajdujących się w wątrobie i woreczku żółciowym.

Oczyszczenie wątroby to bardzo prosta, bezbolesna i bezoperacyjna metoda dająca ogromną poprawę w funkcjonowaniu całego organizmu. Polecam oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego każdemu jako podstawowy zabieg higieniczny. Chodzi o obudzenie w nas świadomości, że oczyszczanie robi się po to, aby utrzymywać nasze ciało stale w dobrej kondycji.

Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego

Swoją przygodę z oczyszczaniem wątroby i woreczka żółciowego rozpoczęłam od teorii. Książki, które mi w tym pomogły to:
„Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie” – G.P Małachow
„Jak żyć długo i zdrowo” – Michał Tombak
„Kuracja życia metodą dr Clark” – Hulda Regehr Clark
„Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego” – Andreas Moritz

Wątroba to „laboratorium chemiczne”. od którego pracy zależy stan serca, układu krwionośnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i naszej psychiki. Prawie każdy człowiek cierpiący na przewlekłą chorobę, również m.in. alergię ma w wątrobie nadmierne ilości kamieni żółciowych. Kamienie te stale blokują przewody żółciowe, a to obciąża znacznie cały organizm.

U większości osób, które przyzwyczaiły się do spożywania mieszanych produktów węglowodanowo-białkowych, wątroba jest wypełniona kamieniami, korkami cholesterolu, bilirubiny, kawałkami grzybów, obumarłymi rozłożonymi ciałami pasożytów, nieorganicznymi solami mineralnymi, metalami ciężkimi oraz toksynami. 

Najlepszy okres na oczyszczanie wątroby

Najlepszym okresem na oczyszczanie wątroby jest WIOSNA. Najkorzystniej, główną czyli ostatnią część oczyszczania przeprowadzać w dni pomiędzy pełnią Księżyca a jego nowiem. Nie należy przeprowadzać głównej części oczyszczania wątroby w trakcie pełni. W tym dniu ciało ma skłonność do przechowywania większych ilości wody w mózgu i tkankach niż w inne dni.

Ile razy należy oczyszczać wątrobę?

Oczyszczanie wątroby najlepiej jest przeprowadzać w regularnych odstępach czasu raz na miesiąc w dni pomiędzy pełnią Księżyca a jego nowiem. Należy pamiętać, że gdy raz zacznie się oczyszczać wątrobę, powinno się kontynuować oczyszczanie dopóki przez dwa kolejne płukania nie wydali się żadnych kamieni. Niekiedy należy w tym celu przeprowadzić serię  8-12 zabiegów oczyszczających.

Pozostawienie wątroby do połowy wolnej od kamieni przez dłuższy okres czasu (trzy miesiące i dłużej) może spowodować większy dyskomfort niż nie czyszczenie jej wcale. Poza tym w przerwach pomiędzy kolejnymi płukaniami kamienie z głębi wątroby przemieszczają się do przodu do głównych kanałów żółciowych.

Gdy zostaną usunięte wszystkie kamienie z wątroby należy profilaktycznie raz, dwa razy na rok oczyszczać wątrobę. Najlepszym czasem na płukanie jest okres około 10 dni przed lub 10 dni po zmianie pór roku. Kiedy dochodzi do zmiany pory roku, organizm przechodzi również duże zmiany fizjologiczne i jest bardziej podatny na uwolnienie nagromadzonych substancji toksycznych oraz produktów ubocznych, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę.

Kamienie żółciowe to główna przyczyna chorób. Osłabiają one funkcjonowanie jednego z bardziej złożonych, aktywnych i decydujących organów, jakim jest wątroba.

Ważne

Zawsze oczyszczanie wątroby poprzedzamy oczyszczaniem jelita grubego, więcej informacji tutaj. Co 3-4 oczyszczania wątroby należy zrobić oczyszczanie nerek (opis metod wkrótce).

Cały sekret i efektywność oczyszczania wątroby polega na uprzednim przygotowaniu i „zmiękczeniu” organizmu. W kilka dni poprzedzających czyszczenie wątroby zalecane są rozgrzewające prysznice, kąpiele lub sauna. W trakcie czyszczenia należy rozluźnić się i być spokojnym.

Nigdy nie czyścimy wątroby jeśli cierpimy na ostrą chorobę – nawet jeśli to tylko zwykłe przeziębienie! Jeśli jednak chorujemy na coś przewlekłego, oczyszczenie wątroby może się okazać najlepszą rzeczą, jaką możemy dla siebie zrobić.

Już w przeddzień samego oczyszczania wątroby (dzień 5) nie zażywamy żadnych leków, witamin czy suplementów, chyba że są one absolutnie potrzebne.

Plan oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego:

 • przygotowanie wstępne – 5  dni i 6 dzień do godzin południowych diety lekkostrawnej i picia soku jabłkowego,
 • oczyszczanie właściwe – 6 dzień wieczór i 7 dzień.

Do wykonania oczyszczania wątroby potrzebne nam będzie:

 • 6 litrów soku jabłkowego przygotowanego samodzielnie lub 100% naturalnego pasteryzowanego,
 • sól gorzka „EPSOM” (siarczan magnezu) około 70 gram rozpuszczona w 0,7 l filtrowanej wody,
 • 175 ml soku z grejpfruta (najlepiej różowego) lub sok z cytryny połączony z pomarańczą – 3/4 szklanki,
 • 125 ml oliwy z oliwek, z pierwszego tłoczenia – 1/2 szklanki.

Wykonanie oczyszczania wątroby poprzedza 6 dniowa dieta

Każdego dnia, przez 6 kolejnych dni wypijamy po minimum jednym litrze soku. Kwas jabłkowy zmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że swobodnie i gładko przechodzą przez przewody żółciowe. Sok jabłkowy wykazuje silne działanie oczyszczające. Sok pijemy w ciągu dnia powoli, pomiędzy posiłkami (unikamy jego picia tuż przed i w czasie 2 godzin po posiłku, a także wieczorem). Po wypiciu soku płuczemy usta wodą z sodą oczyszczoną.

W trakcie tych 6 dni, należy wyeliminować z diety produkty pochodzenia zwierzęcego i ciężkostrawne takie jak (mięso, nabiał, groch, fasola, produkty smażone i pieczone) oraz przejadanie się. Najbardziej wskazaną dietą jest jadłospis zawierający produkty roślinne i kasze. Wszystkie produkty lub napoje powinny być ciepłe lub przynajmniej w temperaturze pokojowej. Podczas oczyszczania wątroby należy być spokojnym i rozluźnionym (wątroba nie lubi stresu).

W 6 dniu przygotowania następuje część właściwa

 • Śniadanie – należy zacząć od soku jabłkowego, po ½ godzinie zjeść lekkie śniadanie. Tego dnia zakazane są definitywnie (mięso, nabiał, potrawy smażone i zimne, oleje i masła, cukier i słodziki, produkty zimne). Śniadanie powinno być beztłuszczowe. Poleca się natomiast sycące płatki owsiane, kasze z owocami itp.
 • Obiad – również lekki (należy zjeść do godziny 13:30) – na przykład gotowane na parze lub wodzie warzywa, owoce (jabłka),  warzywa na parze z ryżem, najlepiej basmati itp.
 • Po godzinie 14:00 - nie wolno nam niczego jeść, można jedynie pić wodę. Możemy pić wodę kiedykolwiek jesteśmy spragnieni, za wyjątkiem 20 min przed i po wypiciu soli gorzkiej i do dwóch godzin po i godziny przed zażyciem mikstury oliwy i soku.
 • Godzina 18:00 – wypijamy pierwszą szklankę (ok. 0,2 l) roztworu soli gorzkiej. Można popić ją kilkoma łykami wody, by zneutralizować gorzki smak.
 • Godzina 20:00 – wypijamy drugą szklankę roztworu soli gorzkiej. Rozścielamy łóżko, ubieramy piżamę, załatwiamy toaletę.
 • Godzina 21:00 - jeśli do tej godziny nie wypróżniliśmy się w ciągu ostatnich 24 godzin to powinniśmy zastosować lewatywę wodną.
 • Godzina  21:45 – Przygotowujemy 125 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, oraz 200 ml soku z grejpfruta lub soku z cytryny połączony z pomarańczą, oddzielamy mętne strzępki grapefruita od soku (możemy użyć do tego sitka). Sok z oliwą mieszamy w zamkniętym słoju, intensywnie potrząsając. Teraz, jeśli potrzebujemy idziemy do ubikacji.  Możemy spóźnić się z wypiciem przygotowanej oliwy z  grejpfrutem do 10 minut. Pamiętajmy o przygotowaniu w łóżku gorącego termofora, którym niedługo będziemy ogrzewali wątrobę!
 • Godzina 22:00 – Stajemy  przy łóżku (nie siadamy) i wypijamy mieszankę. Jeśli to możliwe, robimy to jednym haustem. Niektórzy wolą pić miksturę przez dużą słomkę. Najlepiej przy obu sposobach sprawdza się zamykanie nozdrzy. Wypijamy wszystko na stojąco w ciągu max 5 minut (15 minut w przypadku osób w bardzo podeszłym wieku lub bardzo osłabionych). Gdy jest to konieczne między łykami możemy spożyć odrobinę miodu.
 • Natychmiast po wypiciu mikstury kładziemy się do łóżka na plecach z głową ułożoną wysoko na poduszce. W łóżku od razu kładziemy na swojej wątrobie gorący termofor. Należy leżeć tak w całkowitym spokoju przez co najmniej 20 min. W tym czasie możesz poczuć coś jakby sznur kamieni wędrujących wzdłuż jelit. Nie będziesz odczuwał bólu, ponieważ sól Epsom otwiera zastawkę kanału żółciowego, a oliwa powoduje że kamienie łatwo prześlizgują się w stronę „wyjścia”. Po 20 min. bezruchu zaśnij jak najszybciej już w dowolnej pozycji wciąż ogrzewając wątrobę.

Następny – 7 dzień oczyszczania

 • Godzina 6:00 – 6:30 rano – wypijamy trzecią szklankę roztworu soli gorzkiej. Nie pij roztworu soli gorzkiej przed 6:00 rano. Po wypiciu możesz się jeszcze położyć, ale ruch jest dozwolony.
 • Godzina 8:00 – 8:30 - wypijamy czwartą (ostatnią) szklankę roztworu soli gorzkiej. Można się położyć.
 • Godzina 10:00 – 10:30 - można wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy. Po pół godzinie możemy zjeść mały owoc. Godzinę później możemy zacząć jeść rzeczy lekkostrawne. Do wieczora i w trakcie następnych 2-3 dni należy kontynuować jedzenie lekkich posiłków.

Siódmego dnia oczyszczania wątroby, rano i po południu będziemy bardzo często korzystali z toalety. W tym, co z nas wyjdzie będą się najprawdopodobniej znajdowały kamienie żółciowe różnej wielkości od maleńkich poprzez wielkości groszku, aż do kilku centymetrów, w kolorach zielony/żółty/brązowy. Najmłodsze przybierają jasny kolor, starsze – ciemniejszy. Kamienie jasnobrązowe i białe są to kamienie uwapnione, które wcześniej znajdowały się w woreczku żółciowym. Niekiedy znajduje się w ubikacji drobnica, koreczki, tzw. sieczka, to kamienie, które przybrały kształt przewodów żółciowych. Wszystkie kamienie, dzięki działaniu soku jabłkowego, są miękkie. Jeśli chcemy zobaczyć ile „skarbów” z nas wyszło, użyjmy sitka :)

W drugim lub trzecim dniu po oczyszczeniu wątroby zalecane jest zrobienie lewatywy. Służy to oczyszczeniu wszystkich ewentualnie pozostałych w jelitach kamieni! Należy je wydalić, bo mogą one powodować podrażnienia, bóle głowy, dolegliwości brzuszne itd.

W trakcie czyszczenia można poczuć jak wątroba wibruje i „oddycha” zwłaszcza w czasie pierwszych czyszczeń i jest to zupełnie normalne. Po całkowitym oczyszczeniu wątroby odczuwa się niezwykłą lekkość i odrodzenie całego organizmu, poznajemy co to jest prawdziwe zdrowie.

Zobacz co siedziało latami w mojej wątrobie i woreczku żółciowym!

kamienie wątrobowe

kamienie wątrobowe1

kamienie wątrobowe2

IMAG0755

Usuń również swoje kamienie i ciesz się zdrowiem!

53 komentarzy

  • Witam,
   Artykuł o oczyszczaniu nerek jest w trakcie pisania. Podam jak tylko znajdzie się na stronie. :)

  • Witam, kamienie nerkowe powstają m. in. z powodu minerałów, ktore pijemy w butelkowanej niby zdrowej wodzie. Zainwestuj w dobry filtr i pij czystą wodę, a kamienie powinny się po czasie skruszac… Pozdrawiam.

  • Tez mam duży kamień 16mm i pytanie takie jak Lucyny, czy taki duzy kamień przeciśnie się przez przewody?

 • Mój tata – 79 lat, oczyszczał wątrobę w ten sposób dwa razy. Zawziął się i dotrwał do końca.
  Czy mu pomogło – prawdopodobnie tak bo jest w miarę zdrowy i jak na swój wiek wygląda bardzo dobrze.

 • Czy można oczyszczać wątrobę nie mając już woreczka żółciowego? Czasu się cofnąć nie da. Będę wdzięczna za odpowiedź

 • Dzień dobry.
  W poradnikach dotyczących diety lekkostrawnej, nie obciążającej układu trawiennego można znaleźć informacje, że należy przede wszystkim jeść mniej, za to częściej. Zakładam, że dieta przygotowawcza (6dni przed oczyszczaniem) nie powinna obciążać wątroby i są to korzystne zalecenia. Jak zatem pogodzić częstsze posiłki (załóżmy że jest to 5 posiłków dziennie co ok. 3 godziny) z poradą z artykułu, cytuję: „Sok pijemy w ciągu dnia powoli, pomiędzy posiłkami (unikamy jego picia tuż przed i w czasie 2 godzin po posiłku, a także wieczorem)”?

  Przykład: pomiędzy dwoma posiłkami o 7:30 (koniec posiłku ok. 7:45) i o 10:30 mamy 3 godziny przerwy, zgodnie ww. cytatem na wypicie ok. szklanki soku pozostaje czas pomiędzy 9:45 (dwie godziny po zakończeniu pierwszego posiłku) a 10:15 (piętnaście minut przed drugim posiłkiem).

  Czy pół godziny na wypicie szklanki soku (powtórzone 5 razy dziennie) to jest poprawne podejście? Jeśli nie, jak powinno się poprawnie rozłożyć czas posiłków dietę pod kątem czyszczenia wątroby?

  Pozdrawiam

  • -> Andrzej. W poradnikach z tzw. zdrowymi dietami często wypisywane są głupoty. Częste jedzenie jest dużym błędem, ponieważ organizm bez przerwy zajęty jest trawieniem. Maksimum 3 posiłki dziennie i ta pozorna sprzeczność zostanie rozwiązana.

 • Czy sa jakies konretne metody czy badania ktore jednoznacznie potrafia stwierdzic czy ma sie kamienie zolciowe i nalezy przeprowadzic proces oczyszczania watroby?

 • Matko kochana jak sie boje tych kamyczkow. Mam dwa jeden 18mm a drugi 15mm . Trafilam do szpitala bo tarzalam sie z bolu :'(.chirurg oczywiscie ciac! A ja na to ,ze nie! Zrobil takie oczy jak 5zl.
  Narazie jestem na diecie woda ,ryz bo boje sie cokolwiek zjesc ze znowu zacznie bolec :'( ale gdy sie pozbieram ii uzbroje w mocne przeciwbolowe to sprobuje . Boje sie tylko ,ze sie nie zmiekcza i zatk sobie wyjscie toz z woreczka :'(
  Naprawde nie moge uwierzyc ,ze takie KAMIENIE przechodza przez tak cieniutkie kanaliki ?????? Jak to jest mozliwe ??? Jakiej wielkosci sa te kanaliki ito czy one sa tak elastyczne ,ze pozwola przecisnac sie kamykom?

  • Te „cieniutkie kanaliki” po rozluźnieniu (sól Epsom) wg Moritza potrafią się rozszerzyć się do 20 mm! Czyli Twoje przejdą :)

  • Ana , nic sie nie bój, przestrzegaj procedury i bedzie dobrze, a jak jeszcze sie bóle powtórzą to zawsze pij 2 łyzeczki epsom ( wszystkie babcie tak dawniej robiły, ja to znam od mojej i rzadko przechodziły operację,) mnie zawsze przechodzi, nigdy nie wzywałam pogotowia, jestem popierwszym oczyszczaniu, to co wyszło to przeszło ludzkie pojecie, a na USG był tylko jeden.

 • Mam wątpliwość, czy opisana tu procedura byłaby w moim przypadku bezpieczna. Mam dwa kamienie w pęcherzyku żółciowym. Według ostatniego pomiaru jeden ma 18 mm, drugi 16. Na podstawie ich obrazu na USG lekarze twierdzą, że to są kamienie zwapnione, twarde, „nie do skruszenia nawet wiertarką” (cytat z lekarza, który od kilku lat robi mi kontrolne USG jamy brzusznej). Boję się, że w trakcie oczyszczania utkną mi w przewodzie żółciowym. Czy tak duże kamienie, prawie dwucentymetrowe i twarde przejdą przez przewód żółciowy? W artykule jest powiedziane, że sok z jabłek (kwas jabłkowy) zmiękcza kamienie żółciowe, ale czy wszystkie? Zwapnione również?

 • Mam kamyk o wielkości 4mm czy ta kuracja pomoże ? Lekarz namawia na usunięcie i że już nic na to nie pomorze a będzie coraz gorzej. Proszę o odpowiedz.

  • Ana, nic się nie bój, po prostu zrób kurację. Sama zobaczysz, że wyjdzie z Ciebie nie tylko ten jeden kamyk. Zdrowia życzę!:)
   A ja mam pytanie – czy zamiast soku z jabłek można pić rozcieńczony wodą ocet jabłkowy?

 • Ja właśnie skończyłam oczyszczanie wątroby. To nie jest nic strasznego. Bałam się jedynie smaku oliwy połączonej z sokiem z grejpfruta, ale naprawdę było ok. Zresztą pije się to tylko raz. Ciekawa byłam kiedy te kamyki wyjdą? W piątek zaczęłam o 18 pierwszą szklanką soku i skończyłam w sobotę o 10 ostatnia szkl.soli. cała sobota biegunki, z domu lepiej nie wychodzić, w niedzielę podobnie, choć już jadłam normalnie. Kamyki wyszły w poniedziałek rano. Byłam zdziwiona, bo wyglądały jak kukurydza:) czuję się super lekko. Po prostu dbajmy o siebie, niewiele to kosztuje:)

 • EM , artykuł jest świetny, ale jedna nieścisłość – oliwa nie powoduje poślizgu dla kamieni , tylko wyrzut nagromadzonej podczas chudej diety żółci, co ułatwia wypływ kamieni z pęcherzyka.
  i prośba , czy potrafisz wytłumaczyć mechanizm zmiękczania kamieni przez sok jabłkowy, bo tego nie pojmuję?

 • Mam pytanie – mam bardzo dużo drobnych złogów w pęcherzyku, który ostatnio cały czas daje o sobie znać. Przygotowuje się do oczyszczania ale boję się (nastraszyl mnie lekarz) że te złogi są gorsze niż kamienie i że mogą zatkac kanaliki przy stosowaniu różnych metod ich usunięcia więc tylko operacja wchodzi w grę. Bardzo chce tego uniknąć. Czy ktoś może mi powiedzieć czy jest duże ryzyko przy tego typu oczyszczaniu ?

  • Nie sluchaj lekarza tylko czysc watrobe, lekarze potrafia tylko straszyc, a procedura jest banalnie prosta, bezbolesna a na drugi dzien az trudno uwierzyc ze tyle moglo wyjsc z watroby. Pozdrawiam.

  • Lekarze w Polsce biorą pieniążki za każdą operacje w Chinach niezależnie od tego ile zrobi operacji dostaje tyle samo wypłaty. W Chinach sie często stosuje mieszanki ziół które rozpuszczaja kamienie. Także w Polsce ciachają ile chcą to i tak nie ich woreczek. Zastosuj oczyszczanie popytaj sie większej liczby lekarzy poczytaj i działaj. Ja miałem kamien to tylko przychodził i pytał sie czy dobrze sie czuje i tak cały czas zamiast go rozpuscic jakoś.

 • Ja tylko przypominam ze wątroba ma 6 poziomów I tyle razy powinno sie ją czyscic AZ kamienie sie wysypią! Ja własnie dzisiaj zkonczylam pierwszy zabieg w tym roku. Mam 1 duży kamien w woreczku. Nikt nie powinien sie bać wielkosci kamieni -Epsom salt otwiera wszystkie zawory! W tamtym roku przy 3 czyszczeniu wyszło ze mnie 23 kule wielkosci orzecha włoskiego piachu z klejonego z „woskiem „. Mi też chcą wyciąć woreczek a JA sie nie dam. Powodzenia

 • Mam mieszane uczucia -robiłam czyszczenia już 3 razy.Przed i po pierwszym razie mimo,że kamieni wyszło najwięcej lekkich jak styropian ( a mam ich w woreczku tylko trzy),to obraz usg był taki sam.Pokazałam kilka panu dr od USG ,a on powiedział,ze to tylko ścięta oliwa ,a nie żadne kamienie.Po drugim i trzecim czyszczeniu nie poszłam na usg .Na razie nic mnie nie boli.Kto tu ma rację-nie wiem.

   • Niestety youtuber Patryk wypowiada się w temacie którego nie rozumie. Dołącza się do chóru lobby medycznego (bo sam do niego pośrednio należy). Moja rada – niech sam spróbuje, a zobaczy cuda w które nie wierzy. Podczas moich dotychczasowych 8 płukań zeszło grubo ponad tysiąc różnej wielkości „kamyków”, a mój „rekord” to obiekt o długości 25 mm, ciemnozielony o konsystencji twardej plasteliny. Takie coś nie powstaje z oliwy. Pan doktor także powinien się douczyć. Niestety z woreczka kamienie (te zwapnione, widoczne na USG) trudniej usunąć.

   • Jestem zdania, że lekarze to przeteoretyzowani ludzie, którzy mają mało wspólnego z „normalną” rzeczywistością. Wolą wmawiać ciemnemu ludowi, że naturalne metody są do kitu i wyłożą jakąś skomplikowaną teorię rodem z książki. Niestety są mało praktyczni: jeżeli chcesz wykopać dziurę w ziemi, to nie musisz się uczyć o geologicznych warstwach, które po drodze występują ani o budowie koparki. Wystarczy pomyśleć chwilę, wziąć łopatę do ręki i do roboty. Ale nie, lepiej jest przecież wmówić ciemnemu ludowi, że jest inaczej. Tak samo z resztą działają kościoły i politycy. Zalecam wszystkim z całego serca myślenie za siebie. Dziś jestem po pierwszym płukaniu i to, co ze mnie wyszło już mnie przekonuje co do słuszności takiego myślenia i działania. Mój największy okaz to zielony kamyk na oko coś koło 1,2 cm. 95% z tego, co wyszło stanowiły zielone kamienie, a jakieś 5% to żółte/piaskowe. Mam 28 lat i cieszę się, że zawczasu mogę zadbać o swoje zdrowie. Już nie mogę się doczekać wyników kolejnego płukania za jakiś czas. Pozdrawiam.

 • bardzo proszę o pomoc, czytałam i słyszałam wiele superpozytwynych opinii na temat oczyszczania, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji (u lekarzy także), czy mogę robić oczyszczanie, mając w wątrobie naczyniaka ok. 5 x 5 x 5 cm (jakaś 1/4-1/3 wątroby), nie odczuwam żadnego dyskomfortu w związku z nim, nie rośnie od paru lat; „zły cholesterol” mam na poziomie ok. 240-250 (mam 40 lat), mam hashimoto, jesli ma to jakieś znaczenie, a tak poza tym od 2 lat odżywiam się świadomie i stosuję posty wodne i dr Dąbrowskiej, bardzo proszę o odpowiedź, upatruję wielką nadzieję w tej metodzie oczyszczania

 • Czym można zastąpić jabłka w tej metodzie? Ja jabłek nie mogę przyjmować w formie surowej, ani w świeżych sokach, więc może jest jakaś alternatywa?
  Pozdrawiam

 • Witam,wlasnie jestem w trakcie oczyszczania,jeszcze jedna porcja epsom.Mialam Moment kryzysowy w nocy o 1,oblal mnie zimny pot i odbinalo mi sie kwasem i oliwa,bylo mi niedobrze.Biegunki zaczely sie juz po 20.Nie wytrzymalam od 22do 6rano w lozku,bylam dwa razy na toalecie.Nie zauwazylam zadnych kamieni.Czy tak tez moze byc?

  • Które to było płukanie?
   Opróżniłaś jelita w piątek i sobotę przed oliwą?
   Ile ważysz (może było za dużo epsom?
   Nie zjadłaś za dużo w sobotę?
   Jak dalej było, po ostatniej szklance?

   • To bylo pierwsze plukanie.Nie nie przejadlam sie,malo tego-nie dojadalam.Moze diabel tkwi w szczegolach -nie zrobilam lewatywy.Chce tylko powiedziec ze oczyszczanie jelit siemieniem przeprowadzilam.Waze duzo Bo przy wzroscie170cm 72kg(teraz po tygodniu od oczyszczania 69.5 kg) .Najgorzej czulam sie po oleju z grejpfrutem-typowo zatruciowe objawy(odbijanie zimny pot zle widzenie -jakby mroczki BALAM SIE NIESAMOWICIE! Po 3 szklance soli byl juz nie tak zle a po ostatniej bylam na toalecie ze 3razy ale leciala SAMA H2O,lekko cytrynowego zabarwienia.O 10 zjadlam banana I lpatki owsiane na wodzie z sola,ok.12godz zupe z marchewka selerem kasza jaglana I pietruszka zielina-czulam sie dobrze.Teraz czuje sie swietnie.Moze logos zdziwic,ze pisze tak doslownie ale takiego opisu mi brakiwalo przed przygotowywaniem sie,byc moze ten ogromny strach,ktory mi towarzyszyl w trakcie oczyszczania byl spowodowany Ta niepewnoscia CZY TAK TO POWINNO PRZEBIEGAC ,CZY INNI TEZ TAK SIE CZULI?tego nigdzie I w zadnym komentarzu nie ma!Wiem dzisiaj ,ze spröbuje to jeszcze powtörzyc.

   • Z Twojego opisu widać, że w zasadzie procedura prawidłowa i efekty też, oprócz braku kamyków. U mnie po pierwszym czyszczeniu w WC były pojedyncze jasnozielone, zgodnie z opisem Moritza, najmłodsze kamyki. Wysyp twardszych, ciemnozielononiebieskich nastąpił w kolejnych płukaniach.
    Ja, przy wadze 85kg, używam 80g epsom, 140ml oliwy, 140ml grejpfruta i 40ml cytryny. Żadnych efektów nie odczuwam, czasem rano odbijanie. Może jesteś uczulona na oliwę (grejpfrut???).

  • Witaj. Przy takich problemach trzeba zadbać o oczyszczenie jelit, muszą być drożne. W zasadzie siarczan magnezu powinien zrobić „swoje”, jednak poprzedniego dnia, w piątek, powinnaś zrobić lewatywę (ok. 1,5 l wody lekko zakwaszonej sokiem z cytryny) i powtórnie w sobotę przed wypiciem oliwy. To powinno wystarczyć.

 • To wcale nie muszą być kamienie żółciowe. Siarczan magnezu reaguje z tłuszczem tworząc nierozpuszczalne mydło, które wygląda podobnie jak kamienie.

 • Witam. Mam daw pytania. 1.Biore dwufazowa antykonceje, wiec nie mam przerwy w tabletkach. Jak to pogodzic z oczyszczaniem? 2. Mam problem z nawodnieniem organizmu. Pomimo, ze pije wlasciwie, to mam wrazenie, ze wody tylko przelatuje. Obawiam sie, ze moge nie nawodnic sie odpowiednio przed oczyszczaniem. Jakies wskazowki, prosze?

 • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w sprawie oczyszczenia. Dziś robię oczyszczanie 4 raz i zamierzam je przerwać. Mój żołądek nie tolerował soli epsom i każde wypicie soli skutkowało wymioty i okropny ból brzucha. Dziś podjęłam próbę oczyszczania z cytrynianem magnezu, jedak po pierwszej dawce też potwornie wymiotuję i bardzo boli mnie brzuch. Za każdym razem oczyszczania czuję się gorzej i boję się o mój brzuch, bo nie znalazłam nigdzie wpisów z podobnymi objawami.. proszę o poradę co robić, czy nie mogę w taki sposób oczyszczać wątroby?

  • Witam. Mi to wygląda jakby śluzówka żołądka była uszkodzona. Proszę zadbać o żołądek, odbudować śluzówkę i powinno być ok. Siemię lniane na czczo lub miąższ aloesu.

 • Jesli mamy rozpuscic 70gram soli gorzkiej w 0,7 wody a w instrukcji napisane jest ze mamy wypić łącznie cztery szklanki ( 0,8 l ) to czyżby tej wody nie jest troche za mało?

 • Dziękuję,

  Przeprowadzilem swoje pierwsze oczyszczanie. Trzymałem się zasad – tj. odpowiednia dieta przed „zabiegiem”, picie soku jablkowego i pilnowanie godzin. Nie zauważyłem żadnych kamieni ( przeczytałem już o tym, że to nic złego) ale od godziny 6.00 do godziny 22 miałem biegunkę. Po zjedzeniu czegokolwiek rozpoczynał się rajd od jelita cienkiego i kończył się szybko i nagle wiadomo gdzie. Prawie non stop słyszę również zaskakująco głośne i wyraźne przelewanie w jelitach. Teraz czuję ze jest już ok. Czy tak długo utrzymujące się „oczyszczanie” nie jest czymś niepokojącym? Dziękuję za odpowiedź

 • Biegunka trwa to dzisiaj wiec czy moze ktos moze wiedziec na ile to jest efekt oczyszczania a na ile „cos jest nie tak”? Na chwilę obecną wolę podzielić się tutaj swoim doświadczeniem niż zaraz iść do lekarza, zakładam że pomysł na oczyszczanie organizmu domowymi sposobami nie spotkałby się z jego aprobatą. Pozdrawiam

 • Witam mam pytanko,dzisiaj bede robił moje ósme oczyszczanie,niepokoji mnie to że kamienie pojawiały sie do piątego razu,nie wiem czy jest to powód do smutku czy radości,czy czuję sie lepiej ,ciężko powiedzieć,moje pytanie brzmi czy to możliwe że jakiś duży kamień zablokował mi wątrobe i reszta nie może wyjść?jestem trochę słaby ale podobnie czułem się też wcześniej,jeżeli ktoś z was spotkał sie z podobnym problemem to proszę wypowiedzcie sie,pozdrawiam

 • Zrobiłem trzecie oczyszczanie i wypiłem 200 ml oleju. Po 2 godzinach źle się poczułem , było mi słabo , gorąco , silne skurcze dłoni i łydek , bardzo duże tętno i oddech jakbym biegł. Trwało to pół godziny. Żona chciała dzwonić po pomoc. Przy poprzednim czyszczeniu miałem podobne ale dużo słabsze objawy. Wyszło dużo złogów dużych. Czy oleju mogło być za dużo i ruszyło te większe złogi? Teraz boję się następnego oczyszczania. Czy ktoś miał tak silną reakcję?

  • Witaj miałem tak za pierwszym i czwartym razem,ale puzniej przeszło,moze cos ciężkiego zjadłeś wczesniej ,jest to nie przyjemne ale do przezycia pozdrawiam

Pozostaw komentarz