Woda

Woda – trucizna lub lekarstwo

Nie doceniać znaczenia wody, którą spożywamy – to świadomie skracać swoje życie i rujnować swoje zdrowie.

Każdy chce wyglądać młodo i się nie starzeć. W tym celu szuka cudownych recept młodości, stosując różnorodne diety, drogie kosmetyki, kremy lub inne środki. Ale wszystko to jest tylko walką ze skutkami naszego starzenia się. Starzenie się organizmu zaczyna się wewnątrz nas.

Jedną z istotniejszych przyczyn starzenia się i chorób jest woda, którą pijemy i na której przyrządzamy posiłki.
Znaczenie wody w organizmie

Nasz organizm w ciągu doby traci 2-2,5 litrów płynu, więc tyle samo musi być w niego wlane, a nawet więcej. W przeciwnym razie nastąpi odwodnienie organizmu, które doprowadzi najpierw do zmian czynnościowych, a potem patologicznych.

W nawodnionym organizmie krew zawiera około 94% wody, a idealna zawartość wody w komórce powinna wynosić około 75%. Dzięki tej różnicy powstaje ciśnienie osmotyczne, pozwalające wodzie przenikać do komórek.

Im bardziej komórka jest odwodniona, tym bardziej zależna jest od energii powstającej w wyniku przyjmowania pokarmu, co sprzyja gromadzeniu tłuszczu. Organizm otrzymuje energię, zużywając białko i skrobię. Czy nie to właśnie jest powodem otyłości?

Udowodniono, że w starszym wieku utrata wody może osiągnąć nawet 3-6 litrów. A wiadomo, że komórka nie jest w stanie pełnić swych funkcji prawidłowo w warunkach podwyższonej lepkości.

Woda to nie tylko po prostu płyn, lecz środowisko odżywcze dla komórek.

Wraz z odwodnieniem organizmu najpierw zmniejsza się objętość płynu komórkowego, następnie międzykomórkowego, a potem woda uzyskiwana jest już z krwiobiegu. Dzieje się tak głównie w celu zapewnienia wody mózgowi, w którym znajduje się jej do 85%, a według niektórych danych nawet 92%. Utrata przez mózg choćby 1% wody, prowadzi do nieodwracalnych zmian. Przy odwodnieniu ma miejsce zakłócenie pracy naczyń włosowatych bariery naczyniowo-mózgowej, w rezultacie czego dostają się tam szkodliwe substancje, będące przyczyną rozmaitych dolegliwości neurologicznych, w tym stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, Alzheimera.

Woda jest drugim po tlenie środkiem nieodzownym dla prawidłowej pracy komórek mózgu i najważniejszym elementem odżywiającym wszystkie jego czynności.

Oto dlaczego mózg wraz z całym kanałem rdzeniowym, zbudowany jest w 85% z wody, podczas gdy we wszystkich komórkach organizmu nie ma jej więcej niż 75%.

Sucha skóra, zmarszczki i inne objawy zewnętrzne to nie starość, to brak wody w komórkach! Dlatego nawet jeśli nie odczuwacie pragnienia, nie powinniście czekać do tego momentu, lecz starać się regularnie uzupełniać wodę w organizmie.

Zwiększenie objętości wody po jej spożyciu, prowadzi w efekcie do zmniejszenia wagi ciała na skutek odprowadzenia płynu powodującego obrzmienia. Wiadomo, że jednym z czynników niszczących zdrowie człowieka jest otyłość, która związana jest przede wszystkim z odwodnieniem. Zamiast pić wodę, człowiek zaczyna jeść. A jeśli organizm nie spożytkuje nadmiaru energii na aktywność fizyczną, to odłoży się ona w postaci tłuszczu.

Kiedy odczuwacie pragnienie, zdaje się wam, że jest to głód. Pijcie wodę ze szczyptą soli, a głód całkiem zniknie na 30-40 minut.  Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą. Metoda ta w połączeniu z aktywnością fizyczną, szybko zmniejszy wagę ciała bez jakichkolwiek suplementów diety czy odchudzania.

Herbata, kawa, piwo, alkohol, sztuczne napoje, poza tym, że zawierają wodę, mają w swoim składzie również środki odwadniające takie jak kofeina, a także inne składniki chemiczne. Udowodniono, że jeśli spożywa się takie napoje, to traci się więcej wody, niż się jej dostarcza, czyli stopniowo się odwadniacie.

Przykładowe objawy odwodnienia
 • ból głowy
 • drażliwość, depresja, skłonność do szybkiego męczenia się, bezsenność
 • worki pod oczami, „nalana twarz”, sucha skóra (lub na odwrót – tłusta)
 • niewydolność sercowo-naczyniowa, niewydolność nerek
 • cukrzyca
 • zaburzenia ciśnienia tętniczego
 • niewydolność układu wydzielniczego (nerki, pęcherz moczowy)
 • wszelkie zachorowania związane z układem nerwowym (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, Alzheimera, encefalopatia i inne)
 • choroby wzroku, uszu, nosa, gardła
 • astma oskrzelowa
 • bóle o różnej lokalizacji
 • zapalenie jelita, zaparcia
 • obrzęki nóg, skurcze mięśni i łydek, uczucie palenia w stopach i palcach nóg, wrzody troficzne, zakrzepowe zapalenie żył
 • zwyrodnienia stawów, zapalenia stawów
 • wszelkie objawy skórne: egzema, łuszczyca, sklerodermia, miastenia itp.
 • uderzenia gorąca u kobiet w okresie klimakterium
Obrzęki, czy to problem nadmiaru wody?

Medycyna konwencjonalna, radzi w takich przypadkach pić jak najmniej płynów, ponieważ rzekomo, organizm ma nadmiar wody. Zapomina się tu jednak o podstawach fizjologii.

Kiedy w komórce jest mało wody, wykorzystana zostaje każda woda znajdująca się na zewnątrz komórki, w której zawarte jest dużo soli (sodu), które zatrzymują wodę. Błona komórkowa, odfiltrowując wodę ze zbytecznego sodu pozostawia nadmiar sodu w tkankach, zwiększając tym samym obrzęki jeszcze bardziej, aby potem wykorzystywać je jako zapas wody. Woda ta jest jednak słona i dość zanieczyszczona, co jeszcze pogłębia stan chorobowy pacjenta. Zatem taki pacjent powinien pić jak najwięcej lekko posolonej wody, która przepłukując organizm – odprowadzi z niego nadmiar soli i usuwa obrzęki.

Im więcej wody brakuje komórkom, tym większego ciśnienia potrzeba, by wprowadzić wodę do komórki. A to już prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi, czyli do nadciśnienia.

 
 

3 komentarze

Pozostaw komentarz