Szczepionki

Jak bezpiecznie szczepić dzieci?

 • Nie szczepić noworodków !
 • Stosować szczepionki nie zawierające thimerosalu – należy dopytywać i żądać !
 • Unikać szczepionek skojarzonych (zawierają więcej środków konserwujących z rtęcią lub innymi metalami ciężkimi) – podawać pojedyncze szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce, w osobnych zastrzykach w różnych dniach. Można np. podać szczepionkę przeciwko odrze w wieku 15 miesięcy, przeciwko różyczce w 27 miesiącu, przeciwko śwince w 39 miesiącu.
 • Robić jak najdłuższe przerwy pomiędzy szczepieniami – 6 miesięcy pomiędzy żywymi szczepionkami (odra, świnka, różyczka) to czas idealny, ale 3 miesiące są okresem rozsądnym.
 • Używać fiolek zawierających pojedynczą dawkę – zawierają znacznie mniej środków konserwujących.
 • Nie szczepić dziecka chorego lub w okresie rekonwalescencji.
 • Zapewnić zalecaną dzienną dawkę witaminy A przez 3 dni przed i w dzień podania zastrzyku. Niemowlętom podawać witaminę C po 150mg 2 razy dziennie, a małym dzieciom po 300mg 2 razy dziennie przez 3 dni przed i w dzień podania zastrzyku.
 • Dostosować kolejność szczepień do potrzeb dziecka – np. zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B następuje poprzez aktywność seksualną, nadużywanie narkotyków albo poprzez zakażenie od matki przy porodzie. Jeśli matka nie należy do grupy podwyższonego ryzyka, nie ma potrzeby szczepienia dziecka (można opóźnić to szczepienie nawet do 12 roku życia dziecka).
 • Jeśli to możliwe wykonać badanie wskaźników immunologicznych przed powtórzeniem dawek – obecnie są to dość drogie testy krwi. Wiele dzieci uodparnia się po pierwszej dawce i nie wymaga dawek przypominających.
 • Nie szczepić powtórnie, gdy wystąpiła negatywna reakcja na konkretną szczepionkę.

W Polsce niestety bardzo trudno znaleźć pojedyncze szczepionki, warto więc pomyśleć o sprowadzeniu ich z zagranicy. Jeżeli nie możemy tego zrobić, spróbujmy odwlec te szczepienia. Może się to okazać trudne, gdyż w Polsce jest obowiązek wykonywania szczepień – rodzice straszeni są wysokimi mandatami i sprawą w prokuraturze. Najlepiej poproś swojego lekarza pediatrę o napisanie odroczenia.

Ponadto, aby uniknąć zatrucia rtęcią, należy pamiętać, że rtęć przenika z organizmu matki do płodu, a także znajduje się w jej mleku. Dlatego odradza się wszelkie szczepienia w czasie ciąży (np. przeciwko grypie), a także zaleca usunięcie wszystkich metalowych plomb.

Serwisy internetowe, w których można znaleźć informacje i pomoc po polsku:

2 komentarze

 • W naszej przychodni wisi plakat zachęcający do szczepienia na grypę. Na plakacie było napisane, że kobiety planujące ciąże lub będące już w ciąży powinny się zaszczepić – ręce opadają

 • Ale przecież jak podamy kilka szczepionek w jednej dawce, to właśnie potrzebne jest powiedzmy 3x mniej konserwantów niż w kilku osobnych dawkach, ta sama zasada działa nawet w kosmetologii i kosmetykach. Dodatkowo – ta słynna rtęć w szczepionkach, to była pochodna rtęci. Zupełnie jak woda – woda zawiera wodór, ale nie zabija, prawda? Poza tym, w wyniku nagonki niewyedukowanych osób ta właśnie bezpieczna pochodna rtęci została usunięta w tej chwili już chyba ze wszystkich szczepionek, choć tego pewna nie jestem. Z resztą się zgadzam, pozdrowienia!

Pozostaw komentarz